תקוע? האם אתה בטוח בעצמך? (חלק ראשון)

מכירים את המצב שבו אנחנו רוצים לעשות משהו אבל לא מצליחים להביא את עצמנו לעשות את זה? זה יכול להיות משהו קטן יחסית כמו לכתוב מאמר או משהו גדול יותר כמו להתחיל עסק חדש או אפילו לעשות שינוי בחיים. למה זה קורה? למה למרות שאנחנו רוצים אנחנו לא מצליחים להביא את עצמנו לעשות את זה?

מה זה חוסר ביטחון עצמי?

הרבה פעמים תקיעות מסוג זה נובעת מחוסר ביטחון עצמי. אבל מה זה בכלל חוסר ביטחון עצמי? התשובה הקלה ביותר היא לומר שחוסר ביטחון עצמי זה מצב שבו האדם לא בטוח ביכולות שלו. זה נכון. אבל למה זה קורה? ראיתם פעם תינוק שלא בטוח בעצמו? הלוא כשתינוק מנסה לזחול או לעמוד ברור לו, בידיעה בפנימי שהוא יצליח. והוא מנסה ומנסה עד שבסוף זה קורה. אז מתי אדם מפסיק להאמין ביכולות שלו או מהסס לגבי עצמו?
כדי להבין את זה צריך להבין קודם ממה מורכב ביטחון עצמי, ואז מן הסתם ניתן גם לטפל בחוסר ביטחון עצמי כלומר לחזק, להגביר וכו'.
בהתאם למה שאנחנו לומדים ב"חיבור למודעות על" כל חוויה שאנו חווים בחיים באה ללמד אותנו משהו, לשפר אותנו, להפוך אותנו לטובים יותר או לאפשר לנו לרכוש איכות חדש. אם ככה האם גם חוסר ביטחון עצמי הוא חוויה שאנחנו אמורים ללמוד ממנה משהו? אז זה שלא ממש. נשמה מגיע לעולם הזה כשהיא בטוחה ביכולת שלה לעמוד ב"משימות" שהיא נטלה על עצמה וללמוד את השיעורים שהיא בחרה ללמוד. כלומר באופן בסיסי כל אדם נולד עם ביטחון עצמי. זה גם מסביר למה תינוקות בטוחים בעצמם.

ממה מורכב ביטחון עצמי?

לביטחון עצמי יש שלושה מרכיבים מרכזיים:

הראשון – עוצמה פנימית

מה זו עוצמה פנימית ואיך היא נוצרת? עוצמה פנימית נוצרת קודם כל כשהאדם מחובר לאני הפנימי שלו. כלומר לקול הנשמתי שלו, לקול הפנימי הזה שמכוון אותו. איך תדעו אם אתם מחוברים? חפשו את המאמר שלי על "האני הפנימי" ותבינו לעומק את הנושא.

בקיצור, חיבור פנימה ופעולה בהתאם לחיבור הזה זה המרכיב הראשון של עוצמה פנימית. המרכיב השני זה מחשבה וכוונה מוארת. "מואר" הכוונה לדבר שמוכוון להתמרה, לצמיחה והתפתחות שלנו ושל האחרים. מחשבה מוארת זו מחשבה נקייה. בלי ביקורת עצמית או שיפוטיות של האחר, בלי קללות, קורבנות וכו'. כוונה מוארת, כלומר שהסיבות שאנחנו עושים את הדברים תהיינה גם הן נקיות ומוכוונת להתמרה שלנו ושל האחר.
מרכיב שלישי של עוצמה פנימית הוא איזון. איזון בין רגש, מחשבה, רצון ועשייה. להיות מאוזן רגשית הכוונה לא ב-דאון ולא ב-היי. אדם שמקבל את החיים באיזון ולא שוקע לדיכאון או לאופוריה. איזון מחשבתי, הכוונה לאדם שלא "טוחן את עצמו" במחשבות. מכירים את אלה שחולים ב"חשבת יתר"? חושבים את עצמם לדעת. זה חוסר איזון מחשבתי. איזון מבחינת רצון זה אומר לרצות את הדברים שבאמת מתאימים לך. איזון בעשייה זה אומר אדם שפועל להשגת המטרות שהוא מציב לעצמו. כלומר לא נמצא בדרייב מטורף של עשייה ולא יושב בבית על הישבן ומחכה שהדברים יקרו.
לסיכום החלק הזה, המרכיב הראשון של ביטחון עצמי הוא עוצמה פנימית. עוצמה פנימית נבנת כשהאדם מחובר לעצמו (ל"אני הפנימי" שלו"), כשהוא חושב מחשבות מוארות, בא בטוב (כוונה מוארת) ומאוזן. אז באמת יש בו עוצמה פנימית שגם מוקרנת החוצה. ישר מרגישים בזה.

ידע הוא כוח

המרכיב השני של ביטחון עצמי הוא ידע. ידע והבנות שאנחנו צוברים במהלך החיים הנוכחיים ואולי גם ידע שצברנו בגלגולים אחרים (איך מתחברים לידע מגלגולים קודמים זה כבר נושא למאמר אחר). ידע הכוונה למידע אודות נושאים שונים והבנה של תהליכי חיים שונים. מה זה ידע על תהליכים חיים? למשל איך להיות בן זוג טוב, אמא מצמיחה, איך לנהל עסק וכו'. ידע נותן לנו כלים לצורך עשייה. לא סתם אומרים שידע הוא כוח. כשאדם יודע איך לעשות משהו הרבה פעמים זה נותן לו כוח לעשות את זה. ואותו דבר להיפך, כשלאדם אין הידע איך לנהל למשל מערכת יחסים תקינה, עסק, בית וכו' קשה לו יותר להניע את עצמו לפעולה והוא חווה חוסר ביטחון. חוסר הביטחון הזה מבטא הרבה פעמים במשפט "אין לי כוח לעשות את זה…"

מאמר זה עובד מתוך סדרת התקשורים "חיבור למודעות על" כפי שתוקשרו על ידי לילה ברזסקי.

למאמר ההמשך »

אהבת את התוכן ?הרשם לקבלת וידאו/מאמר חדש למייל האישי שלך...זה בחינם!

שם * דואר אלקטרוני *

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *