תקוע? האם אתה בטוח בעצמך? (חלק שני)

בחלק הראשון הסברנו שביטחון עצמי הוא משהו שכל אדם נולד איתו. הסברנו גם שלביטחון עצמי יש כמה מרכיבים: הראשון שבהם הוא עוצמה פנימית. עוצמה פנימית מורכבת מחיבור ל"אני הפנימי", ממחשבה וכוונה מוארת ומאיזון בין מחשבה, רגש, רצון ועשייה. המרכיב השני של ביטחון עצמי הוא ידע. כלומר מידע, תיאוריה, איך לעשות את הדבר שאותו אנחנו רוצים להשיג או לעשות.

ידיעה – ליישם את הידע

מרכיב שלישי של ביטחון עצמי הוא ידיעה. כשמיישמים את הידע הוא הופך לידיעה. כלומר הבנות שיישמנו והביאו אותנו לצמיחה ולהתפתחות הופכות אצלנו לידיעה. זאת אומרת לתהליך שאנחנו בטוחים בו. ההבדל בין ידע לידיעה זה כמו ההבדל בין מתכון לבין לבשל או לאפות את המתכון בפועל. המתכון נותן לנו את המרכיבים ומסביר מה לעשות איתם. אחרי שאני עושה את זה אני ממש יודע איך לאפות את העוגה. במילים אחרות הידע שלי הפך לידיעה.

בדוק את עצמך

לסיכום החלק הזה אפשר לומר שביטחון עצמי מורכב מעוצמה פנימית, ידע וידיעה. בואו נדגים את זה עם דוגמה קצרה. אני רוצה לפתוח עסק חדש אבל לא בטוח בעצמי. מה עושים?

צעד ראשון אני בודק עם עצמי האם הרצון הזה לפתוח עסק חדש נובע מתחושה או רצון פנימי אמיתי שנובע ממני או שזה משהו שאמרו לי, סיפרו לי וכו'.

צעד שני אני בודק האם הכוונה והמחשבה שלי בהקשר הזה מוארות, כלומר האם אני רוצה לפתוח עסק על מנת להתמיר את עצמי ואת האחרים או בגלל האגו, הכסף וכו'. במילים פשוטות האם העסק הזה יעשה טוב רק לי או גם לאחרים?

צעד שלישי – האם אני מאוזן? כלומר האם האני רגוע מבחינת המחשבה והרגש? האם אני הרצון הזה עולה בקנה אחד עם המהות שלי, עם מה שאני באמת רוצה? והאם אני רוצה ומוכן לפעול להגשים את הרצון שלי?

צעד רביעי – האם יש לי ידע מתאים? בדוגמה שלנו על פתיחת עסק חדש: האם אני יודע מה שצריך לדעת לגבי ניהול של עסק. האם יש לי ידע במכירות, שיווק, ניהול וכו'. אם לא או שאלך ללמוד או שאוודא שיש לידי אנשים שיודעים.

צעד חמישי – האם יש לי ניסיון מתאים? האם אני יודע בפועל איך לנהל עסק? אם לא אולי כדאי שאלך לעבוד תקופה מסויימת בעסק דומה או לחילופין אדאג שיהיה לי שותף שיודע לנהל.

ככה לא עושים…

לפעמים ידע יכול לתקוע אותנו. מכירים את אלה שיודעים הכל. אתם מספרים להם משהו, נגיד רעיון חדש והם ישר אומרים: זה לא יעבוד… או ככה לא עושים… לא חסר אנשים כאלה. זו למעשה ידיעת כל שיוצרת תקיעות. אותם אנשים בטוחים שהם יודעים את הכל ומסרבים לקבל או לנסות דברים חדשים. בבסיס "ידיעת הכל" עומד למעשה פחד מדברים חדשים, פחד מהתמודדות עם משהו חדש או שונה.

לעולם לא אצליח…

במקרים אחרים אנשים משליכים מהניסיון הקודם שלהם או של אנשים קרובים להם על העתיד. מכירים למשל את האנשים שאומרים אצלנו במשפחה לא טובים בעסקים…" או "אני לא טובה במערכות יחסים…" אותה אישה לדוגמה שאומרת את זה חוותה אולי מערכת או מערכות יחסים לא טובות ומסיקה מזה שגם הבאות לא יהיו טובות. במקרה הזה שוב נוצרת תקיעות שמובילה לחוסר עשייה או לעשייה לא שלמה (נבואה שמגשימה את עצמה).
מאמר זה עובד מתוך סדרת התקשורים "חיבור למודעות על" כפי שתוקשרו על ידי לילה ברזסקי.

אהבת את התוכן ?הרשם לקבלת וידאו/מאמר חדש למייל האישי שלך...זה בחינם!

שם * דואר אלקטרוני *

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *